Plastyk.pl to sklepy dla plastyków galerie artykuły dla plastyków sklepy plastyczne.
Znajdź w plastyku:
Okruchy dawnych dni
Okruchy dawnych dni - fotografie Stefanii Gurdowej

Okruchy dawnych dni - fotografie Stefanii Gurdowej

Przed kilku laty na strychu jednej z kamienic w Dębicy nowi właściciele znaleźli zamurowany w ścianie zbiór szklanych klisz. Po badaniach okazało się, że jest to około 1200 szklanych negatywów, na których widniały portrety mieszkańców Dębicy i okolic. Ich autorką była Stefania Gurdowa. W latach 1921-1937 na tym strychu miała swoje fotograficzne atelier. Niespotykane jak na czasy międzywojenne zajęcie dla kobiety – fotografowanie – Pani Stefania traktowała z pełnym profesjonalizmem. Miała wiedzę fachową i umiejętność uchwycenia emocji, które widać na twarzach fotografowanych ludzi – niby zdjęcia ustawiane, wszyscy unieruchomieni w jednej pozie, z powagą, a jednak... te zdjęcia to coś więcej niż dokument historyczny dawnych czasów.

Większość fotografii autorstwa Gurdowej odeszła w niebyt po jej śmierci w 1968 roku, dlatego to, co zostało ukryte na strychu, warto zobaczyć. W dniach 5-31 maja 2008 są wystawione w Synagodze Kupa w Krakowie, jako jedna z odsłon Miesiąca Fotografii. Jest to kolejna ekspozycja tych unikalnych portretów. Można je również zobaczyć za pomocą Internetu. Z reakcji tych, którzy widzieli zdjęcia Gurdowej wynika, że wzbudzają wiele kontrowersji, padają słowa: „brzydkie, ohydne” itp. Zachęcam, by oglądając wystawę wyłapać ducha pogalicyjskiego miasteczka z okresu międzywojennego, przyjąć inną perspektywę, nie patrzeć na jakość przez pryzmat fotografii cyfrowej, a portretowanych ludzi nie porównywać do współczesnych „gwiazd medialnych” - to zwykli, niezamożni znajomi z sąsiedztwa pani Stefanii Gurdowej.

GRW

Poleć stronę znajomym   |  Wróć do kategorii Galerie i Muzea » 

Jeśli strona zawiera błąd lub nieaktywny link to napisz do nas

  R E K L A M A

Wszystkie zastrzeżone znaki towarowe będące własnością odpowiednich firm zostały użyte przez serwis Plastyk.pl jedynie w celach informacyjnych.

Copyright © 2005 - 2018 Plastyk.pl, Ads & Kappa Style