Plastyk.pl to sklepy dla plastyków galerie artykuły dla plastyków sklepy plastyczne.
Znajdź w plastyku:
Ron Mueck i jego homo sapiens

Ron Mueck i jego homo sapiens

Jaki jest nasz początek? Jaki jest nasz koniec? Kim jesteśmy? Między innymi takie egzystencjalne pytania nasuwają się podczas oglądania hiperrealistycznych rzeźb Rona Mueck'a. Ten niezwykle utalentowany rzeźbiarz urodził się w 1958 roku w Australii, obecnie pracuje w Wielkiej Brytanii. Swoją karierę zaczynał jako lalkarz, wykonywał kukiełki i modele do programów dziecięcych oraz filmów. Później zaczął tworzyć realistyczne eksponaty do filmów reklamowych. W 1996 roku dzięki współpracy z Paulą Rego i Charlesem Saatchi wypłynął na szersze wody.

Pierwszą znaczącą rzeźbą Mueck'a , wykonaną głównie z silikonu, był Dead Dad (Martwy Ojciec, 1997) czyli nagie zwłoki jego ojca nieco pomniejszone. Ta i kolejne rzeźby Mueck'a są wiernym, co do najdrobniejszego szczegółu anatomicznego, odwzorowaniem ludzkiego ciała, tyle że w maksi rozmiarze, np. 5 metrowa rzeźba chłopca (Boy, 1999), albo zminimalizowanego, np. Two Women Grim (Dwie ponure kobiety, 2005). To przeskalowanie w połączeniu z hiperrealizmem nagich ciał, często naznaczonych czasem lub fizjologicznie zdeformowanych, jak np. Pregnant Woman (Kobieta w ciąży, 2002) daje niezwykłe, trochę niepokojące wrażenie. Ron Mueck w swojej pracy twórczej wykorzystuje sylikon, włókno szklane, żywice, włosy ludzkie i inne materiały. Efekty są poruszające, niektóre rzeźby epatują brzydotą, inne ukazują piękno ludzkiego ciała, na pewno nie pozwalają przejść obok bez zastanowienia...

Zobacz jeszcze proces powstawania rzeźb.
Dla wielu osób zaskoczeniem jest fakt, że model rzeźby powstaje w glinie. Autor posługuje się klasyczną techniką rzeźbienia, jednak samą formę ostatecznie potrafi dopracować do stanu hiper realizmu. Poniżej film ukazujący proces twórczy.

Poleć stronę znajomym   |  Wróć do kategorii Galerie i Muzea » 

Jeśli strona zawiera błąd lub nieaktywny link to napisz do nas

  R E K L A M A

Wszystkie zastrzeżone znaki towarowe będące własnością odpowiednich firm zostały użyte przez serwis Plastyk.pl jedynie w celach informacyjnych.

Copyright © 2005 - 2018 Plastyk.pl, Ads & Kappa Style