niedziela, 3 marca, 2024
Portal Plastyk.pl
Plastyk.plPoradnikiZłocenie szlagmetalem - opis techniki

Złocenie szlagmetalem – opis techniki

Płatkami szlagmetalu można pozłacać różne powierzchnie, np.: metal, szkło, drewno, płótno, tynk i inne. Powierzchnię, która jest przeznaczona do złocenia, należy dobrze oczyścić, wypolerować, pokryć farbą podkładową w kolorze ochry czerwonej lub puzzoli. Najlepiej nadają się do tego farby akrylowe. Kolor podłoża nadaje płatkom ładny, ciepły odcień, niweluje też drobne pęknięcia, które mogą wystąpić kiedy naklejamy szlagmetale.

Przygotowanie podłoża do złocenia

Kolejnym krokiem jest zaizolowanie powierzchni szelakiem lub dowolnym lakierem szybkoschnącym z połyskiem, np. akrylowym. Dzięki temu zapobiegniemy wsiąkaniu mikstionu w podłoże oraz zapewnimy mu gładkość. Im gładsza powierzchnia, tym lepszy jest efekt metalicznego połysku, gdyż płatków szlagmetalu w technice złocenia na mikstionie nie można polerować. 

Nakładanie mikstionu

Na idealnie suchą powierzchnię nakładamy cienką warstwą kleju akrylowego (mikstionu). Przy tym należy uważać, aby nie powstały zacieki, gdyż będą one potem widoczne. Po upływie około 45 minut należy nakładać przycięte do odpowiedniego wymiaru płatki szlagmetalu. Następnie delikatnie wygładzamy je, dmuchając na płatki, a potem dociskając ostrożnie miękkim, szerokim pędzlem, np. z włosia kozy lub wiewiórki. Płatki najwygodniej przycinać ostrymi nożyczkami przez warstwę papieru (gazety), łatwo można je w ten sposób dopasować oraz przenosić. Do przenoszenia szlagmetalu nie można używać pędzla pozłotniczego – jest zbyt ciężki. 

Nakładanie płatków szlagmetalu

Płatki kładziemy na zakładkę. Po wyschnięciu łatwo można usunąć nadmiar szlagmetalu poprzez delikatne wykruszenie go pędzlem. Po przyklejeniu należy unikać dotykania płatka palcami, aby nie zatłuszczać powierzchni. Około 1 godzinę po położeniu ostatniego płatka, można zacząć wyrównywanie i usuwanie nadmiaru. Wypukłe wzory (np. ornamenty na ramach, sztukaterie) są utrudnieniem, gdyż trzeba stosować mniejsze fragmenty płatków, żeby mogły swobodnie owinąć krzywizny. Pozłoconą powierzchnię należy zabezpieczyć – stosujemy do tego werniksy do pozłoty lub szelaki (politury), gdyż szlagmetal po pewnym czasie wchodzi w reakcję z powietrzem. W ten sposób można samodzielnie wykonać pozłotę płatkami szlagmetalu.

 
KSP
KSP
Od klinów sumeryjskich do hasztagów - badam, czytam, składam i dekompiluję teksty na język obrazu. Cenię dobre kino i wytrawne potrawy.
Zobacz także

Barrakuz projektuje dla RMF Classic+

Pulsomat Barrakuz
Multidyscyplinarna projektantka wizualna oraz kreatywna Beata Śliwińska, posługująca się pseudonimem artystycznym Barrakuz, zaprojektowała grafikę specjalnie dla subskrybentek i subskrybentów...

Banksy: Rewolucja w Sztuce Ulicznej

Banksy Londyn
Grafitti, często traktowane jako kontrowersyjna forma sztuki ulicznej, wciąż fascynuje i dzieli opinie. W centrum tej debaty znajduje się...

Akwarela – magia wody i koloru

Farby akwarelowe
Odkryj akwarelę - sztukę precyzji i subtelności, gdzie każdy pociągnięty pędzlem kolor żyje swoim światłem. Zapraszamy do świata, gdzie wodne barwy na papierze wyrażają więcej niż tysiąc słów.

Test temperówek dla plastyków

Test Temperówek
Ostrzenie kredek i ołówków jest ważne dla rysowników i kreślarzy. Jakie są najlepsze narzędzia do ostrzenia i na co...

Markery w pracowni plastyka

Pisaki i Markery
Zastanawiasz się może, po co artyście — plastykowi markery? Skoro masz swoje ulubione pędzle, palety, farby, a czasem zdarza...

Jagoda Malinowska malarstwo

Jagoda Malinowska malarstwo
W mojej pracy malarskiej zależy mi na ukazaniu tradycyjnych plastycznych wartości, w których warsztat jest równie istotny, jak koncepcja. Odwołuję...
- R e k l a m a -

Zaopatrzenie dla plastyków