piątek, 20 czerwca, 2025
Portal Plastyk.pl
Plastyk.plArtyściPhilippe Starck - Świat sztuki funkcjonalnej

Philippe Starck – Świat sztuki funkcjonalnej

Nie możemy zmienić biegu świata, ale możemy wpłynąć na jego kształt, na to, co nas otacza. To słowa Philippe’a Starcka (ur. 1949), genialnego francuskiego projektanta, który obecnie wpływa na kształt zadziwiająco wielu przedmiotów codziennego użytku. Jest znanym i cenionym w świecie designerem, architektem, wizjonerem. Zaprojektował m.in. wyciskarkę do soków w kształcie pająka, sprzęt gospodarstwa domowego Alessi (czajniki, noże, naczynia), butelki na wodę mineralną Glacier, szczoteczki do zębów Fluocaril, meble uliczne Decaux, słynny fotel a’ la Ludwik XV (Louis Ghost ), statki Beneteau, projektował słynne budynki i hotele, takie jak: Royalton i Paramount w Nowym Jorku, Mondrian w Los Angeles, Nani Nani w Tokio, przebudował prywatne pokoje Francois Mitteranda, jest twórcą założenia architektonicznego La Rue Starck w Paryżu. Rozpiętość ramion, obejmujących dziedziny jego działalności, jest niezwykle duża – to artysta wszechstronny.

Innym znakiem rozpoznawczym Starcka jest prostota. Jego motto brzmi: „mniej znaczy więcej” – unika zbędnego upiększania, poszukuje minimum, redukuje nawet ilość nóg w krzesłach! Przedmioty jego projektu mają duszę, noszą osobliwe nazwy (np. ulubione krzesło Starcka – Dr. No), a on jako artysta designer osiągnął to, co najważniejsze – jego styl jest rozpoznawalny.

W stylu Starcka wyczuwa się coś w rodzaju metafory, ironii, dystansu do stwarzanych przedmiotów i obiektów, pomieszanie fantazji z poczuciem humoru. Miarą wielkości tego projektanta jest fakt, że przedmioty użytkowe jego pomysłu, choć produkowane masowo, są jednocześnie dziełami sztuki.

Warto kliknąć: www.starck.com

KSP
KSP
Od klinów sumeryjskich do hasztagów - badam, czytam, składam i dekompiluję teksty na język obrazu. Cenię dobre kino i wytrawne potrawy.
Zobacz także

O potrzebie koloru i wyjściu z półmroku

O potrzebie koloru
Do sięgnięcia po pędzle motywują nas różne potrzeby. Dla jednych malarstwo to czyste hobby, dla innych praca, a jeszcze...

Surrealizm – wizja i wyobraźnia

Surrealizm Dali
Zegar przewieszony przez gałąź, jak ubranie niedbale rzucone na krzesło, czy spływający jak roztopiony kawałek sera, wizja przypominająca płonącą...

Jak malować akwarelami biel i światło

Malowanie akwarelami
Spotkania z akwarelą – uzyskiwanie bieli, efekty światła W podstawowym zestawie farb akwarelowych na próżno szukać bieli. Dzieje się tak,...

Rysunek – technika artystyczna

Rysunek jako technika artystyczna
Rysunek jest zjawiskiem tak elementarnym, że aż trudnym do zdefiniowania. Dla niektórych to dział sztuk plastycznych, gdzie przedstawienie bryłowatości ciał oraz ich położenia w przestrzeni odbywa się za pomocą linii.

Obrazy Beksińskiego wystawiane w Domu Wiedemanna

Beksiński Malarstwo
W 2022 roku odbyła się wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego w domu Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim. Była to wyjątkowa okazja, aby...

Jackson Pollock

Jackson Pollock w pracowni
Action painting Jacksona Pollocka, gdzie spontaniczny gest tworzy dynamiczną abstrakcję. Poznaj mistrza abstrakcyjnego ekspresjonizmu, który odrzucił tradycyjne metody na rzecz swobodnego przepływu farby i emocji.
- R e k l a m a -

Zaopatrzenie dla plastyków