Nie możemy zmienić biegu świata, ale możemy wpłynąć na jego kształt, na to, co nas otacza. To słowa Philippe’a Starcka (ur. 1949), genialnego francuskiego projektanta, który obecnie wpływa na kształt zadziwiająco wielu przedmiotów codziennego użytku. Jest znanym i cenionym w świecie designerem, architektem, wizjonerem. Zaprojektował m.in. wyciskarkę do soków w kształcie pająka, sprzęt gospodarstwa domowego Alessi (czajniki, noże, naczynia), butelki na wodę mineralną Glacier, szczoteczki do zębów Fluocaril, meble uliczne Decaux, słynny fotel a’ la Ludwik XV (Louis Ghost ), statki Beneteau, projektował słynne budynki i hotele, takie jak: Royalton i Paramount w Nowym Jorku, Mondrian w Los Angeles, Nani Nani w Tokio, przebudował prywatne pokoje Francois Mitteranda, jest twórcą założenia architektonicznego La Rue Starck w Paryżu. Rozpiętość ramion, obejmujących dziedziny jego działalności, jest niezwykle duża – to artysta wszechstronny.
Innym znakiem rozpoznawczym Starcka jest prostota. Jego motto brzmi: „mniej znaczy więcej” – unika zbędnego upiększania, poszukuje minimum, redukuje nawet ilość nóg w krzesłach! Przedmioty jego projektu mają duszę, noszą osobliwe nazwy (np. ulubione krzesło Starcka – Dr. No), a on jako artysta designer osiągnął to, co najważniejsze – jego styl jest rozpoznawalny.
W stylu Starcka wyczuwa się coś w rodzaju metafory, ironii, dystansu do stwarzanych przedmiotów i obiektów, pomieszanie fantazji z poczuciem humoru. Miarą wielkości tego projektanta jest fakt, że przedmioty użytkowe jego pomysłu, choć produkowane masowo, są jednocześnie dziełami sztuki.
Warto kliknąć: www.starck.com