Malarstwo akrylowe to wszechstronna technika malarska, gdyż umożliwia malowanie zbliżone do techniki olejnej lub akwarelowej. Jak to możliwe? Tajemnica tego uniwersalizmu tkwi w farbie akrylowej. Powstaje ona przez połączenie pigmentu ze spoiwem z żywic syntetycznych i wodą. Jeśli farby mają konsystencję zawiesiny (pakowane w słoiki), świetnie nadają się do malowania techniką farb wodnych, są nawet łatwiejsze w użyciu niż akwarele, ponieważ umożliwiają retuszowanie. Natomiast farby akrylowe pakowane w tuby, mają konsystencję farby olejnej, zachowują ślad pędzla czy szpachli, są doskonałe do impastów. Co ważne, mają niższą cenę niż oleje i szybciej schną, chociaż ta zaleta może być wadą, jeśli artysta długo operuje farbą na podłożu. Proces jej schnięcia, który trwa od 15 minut do kilku godzin, można przedłużyć, spryskując obraz wodą lub używając odpowiednich środków opóźniających wysychanie, a farby należy kłaść na specjalne palety do akrylu, utrzymujące wilgoć.
Podobrazia stosowane w malarstwie akrylowym również są różnorodne. Do najczęściej używanych podłoży należy: płótno, papier, płyta wiórowa, drewno, metal, a nawet ściany i mury, ponieważ farby akrylowe są dostępne również w sprayu dla amatorów techniki graffiti. Warto przy wyborze podobrazia pamiętać, że akryl nie przylega do powierzchni zawierającej olej lub wosk, dlatego podłoże musi być zagruntowane farbą akrylową – podobrazia pod farbę olejną nie nadają się do akrylu.
Główną zaletą akrylu jest fakt, że w trakcie pracy można go zmywać wodą, nie trzeba używać rozpuszczalników do czyszczenia pędzli, natomiast po wyschnięciu warstwa farby jest wodoodporna i szybko można nakładać kolejne warstwy, zarówno kryjące, jak i laserunkowe. Farba akrylowa jest trwała, elastyczna, odporna na starzenie, nie żółknie, nie kruszeje – wszystkie te zalety przyczyniają się do coraz większej popularności tego medium malarskiego wśród artystów i hobbystów. Farby te są stosunkowo „młode”. Karierę rozpoczęły w latach 50-tych XX wieku. Wśród artystów, którzy tworzyli techniką akrylową, można wymienić: Marka Rothko, Jacksona Pollocka i malarzy pop artu, takich jak: Andy Warhol i Roy Lichtenstein.
Obrazy akrylowe mają głębokie barwy, lekki połysk. Dla ochrony przed zanieczyszczeniami i uwydatnienia koloru można je, tak jak obrazy olejne, werniksować odpowiednim medium. Dzieła namalowane tą techniką nie wymagają szczególnych warunków przechowywania i eksponowania, dlatego zdobywają sobie coraz więcej zwolenników także wśród kolekcjonerów.
Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzy o technice akrylu, zapraszamy do rekomendowanych sklepów. Tam zakupisz odpowiednie farby akrylowe, media do akryli, pędzle, podobrazia, palety i sztalugi. Zasady malowania farbami akrylowymi są podobne do zasad obowiązujących w technice olejnej lub w technice akwarelowej. Wybierz, który sposób wyrazu artystycznego jest Ci bliższy i spróbuj swoich sił w malarstwie akrylowym!
Dawkę inspiracji znajdziesz również na naszej Playliście na Youtube.