poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Portal Plastyk.pl
Plastyk.plArtykuły plastyczneMalarstwoOlej lniany jako medium w malarstwie klasycznym

Olej lniany jako medium w malarstwie klasycznym

Olej lniany oczyszczony, rozjaśniony używany jako medium rozrzedza konsystencję farb olejnych, zwiększa świetlistość i połysk, redukuje ślady pędzla na farbie.

Czy o tym wiedziałeś?

Olej lniany uzyskuje się z nasion lnu (Linum). Roślina ta występuje w blisko 180 gatunkach i rośnie głównie w klimacie umiarkowanym. Wiele z jej odmian występuje w Europie a szczególnie w obszarze Morza Śródziemnego. Dlatego nie może nas dziwić fakt, że jego właściwości cenili od wieków twórcy właśnie z tego regionu świata.

Artyści, którzy często sami wykonywali farby, używali roztartych na pył pigmentów zmieszanych ze schnącym olejem roślinnym. Olej stawał się w tedy spoiwem, inaczej mówiąc nośnikiem pigmentów i umożliwiał łatwe nakładanie takiej mieszaniny pędzlem lub szpachelką na podobrazie. W trakcie wysychania samego oleju jego objętość się zmniejsza, a pigment z mieszaniny zostaje przytwierdzony do podłoża. Czas wysychania oleju lnianego jest zmienny.

Początkowo olej schnie stosunkowo szybko ale jego całkowite wyschnięcie może nastąpić nawet po latach, co dla malarzy może być korzystne w procesie tworzenia dzieła. Umożliwia to wprowadzanie korekty do tworzonego obrazu. Po całkowitym utlenieniu tworzy na powierzchni mocną przezroczystą powłokę. O trwałości tego spoiwa może świadczyć fakt jak wiele dzieł z minionych wieków przetrwało w dobrej kondycji do naszych czasów.

Olej lniany – tłoczony na zimno

Uzyskiwany mechanicznie w procesie mechanicznego wyciskania tej cennej substancji z nasion. Ważne jest aby w trakcie tego procesu temperatura oleju nie przekraczała 10 *C. Dzięki temu olej zachowuje swoje najcenniejsze właściwości w tym te spożywcze i zdrowotne. Artyści szczególnie będą cenić jego czystość oraz złocistożółtą barwę. Olej pozyskany tą metodą i wykorzystywany w spoiwach farb zapewnia ich długotrwałą elastyczność.

Olej lniany rafinowany

Uzyskiwany w procesie rafinacji alkalicznej. Ustępuje swoim właściwościom olejowi tłoczonemu na zimno, ale nadal jest dobrym spoiwem. Na jego korzyść przemawia niższa cena niż oleju uzyskiwanego mechanicznie.

Olej zagęszczany

Olej zagęszczony w wyniku silnego działania promieni słonecznych. Wysycha w szybszym tempie ale jego barwa jest bardziej żółta. Dodatkowo po wyschnięciu jego powłoka staje się mniej elastyczna.

Naturalny olej lniany stosowany jest również do konserwacji zabytków, w tym konserwacji drewna. Używa się go również w trakcie nakładania politur szelakowych na meble wykończone w tej technice.

Istnieje wiele różnych rodzajów farb artystycznych. Każdy z nich ma swoje specyficzne cechy i właściwości, które mogą sprawić, że lepiej nadają się do pewnych technik malarskich lub tematów. Kiedy dopiero zaczynasz, może być trudno wiedzieć, jaki rodzaj farby kupić.

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, który rodzaj farby pasuje do Twoich potrzeb jest eksperymentowanie z różnymi markami i typami. We wszystkich tych poszukiwaniach pomocny jest właśnie serwis plastyk. Jeśli to możliwe, wypróbuj kilka próbek przed zakupem pełnowymiarowej tuby lub palety jakiejś konkretnej marki. Można również zapytać innych malarzy, co używają, ale należy pamiętać, że każdy ma swoje własne preferencje, jeśli chodzi o farbę!

KSP
KSP
Od klinów sumeryjskich do hasztagów - badam, czytam, składam i dekompiluję teksty na język obrazu. Cenię dobre kino i wytrawne potrawy.
Zobacz także

Internetowy sklep z artykułami plastycznymi

Sklep Artykuły plastyczne
  Dzięki szerokiemu asortymentowi, jaki oferuje ten sklep dla plastyków, możliwe jest nie tylko zaopatrzenie się w podstawowe artykuły plastyczne,...

Jak przygotować podobrazia malarskie

Krosna malarskie
  Składanie krosien i napinanie płótna Potrzebne narzędzia: drewniany młotek, kątownik, linijka, ołówek, nożyce z ząbkami, pistolet tapicerski i zszywki (opcjonalnie...

Weronika Jura – ilustracje

Weronika Jura
Zajmuję się ilustrowaniem od kilku lat. Przede wszystkim, zaczynałam od prostych szkiców ołówkiem, a następnie dodawałam kolory. W tym...

Sklep dla konserwatorów zabytków

Sklep Art Konserwacja zaopatrzenie dla konserwatorów zabytków
Internetowy sklep z profesjonalnym zaopatrzeniem dla konserwatorów zabytków. Firma działa od 1992 roku i posiada wieloletnie doświadczenie w kontaktach...

Malarstwo pastelami suchymi

Pastele Suche
Pastelowe pejzaże Jesienne zamglone widoki, półświatła, rozmazane kontury: wszystko to nastraja refleksyjnie i rozleniwia ale może też stać się tematem...

Znaczniki i skalery dla fotografów dokumentalistów

Znaczniki kryminalistyczne
Dokumentacja fotograficzna obiektów zabytkowych oraz stanowisk archeologicznych wymaga wyraźnego odwzorowania skali przedmiotu. Dodatkowo w dokumentacji archeologicznej bardzo ważne jest...
- R e k l a m a -

Zaopatrzenie dla plastyków