niedziela, 3 marca, 2024
Portal Plastyk.pl
Plastyk.plArtykuły plastyczneMalarstwoOlej lniany jako medium w malarstwie klasycznym

Olej lniany jako medium w malarstwie klasycznym

Olej lniany oczyszczony, rozjaśniony używany jako medium rozrzedza konsystencję farb olejnych, zwiększa świetlistość i połysk, redukuje ślady pędzla na farbie.

Czy o tym wiedziałeś?

Olej lniany uzyskuje się z nasion lnu (Linum). Roślina ta występuje w blisko 180 gatunkach i rośnie głównie w klimacie umiarkowanym. Wiele z jej odmian występuje w Europie a szczególnie w obszarze Morza Śródziemnego. Dlatego nie może nas dziwić fakt, że jego właściwości cenili od wieków twórcy właśnie z tego regionu świata.

Artyści, którzy często sami wykonywali farby, używali roztartych na pył pigmentów zmieszanych ze schnącym olejem roślinnym. Olej stawał się w tedy spoiwem, inaczej mówiąc nośnikiem pigmentów i umożliwiał łatwe nakładanie takiej mieszaniny pędzlem lub szpachelką na podobrazie. W trakcie wysychania samego oleju jego objętość się zmniejsza, a pigment z mieszaniny zostaje przytwierdzony do podłoża. Czas wysychania oleju lnianego jest zmienny.

Początkowo olej schnie stosunkowo szybko ale jego całkowite wyschnięcie może nastąpić nawet po latach, co dla malarzy może być korzystne w procesie tworzenia dzieła. Umożliwia to wprowadzanie korekty do tworzonego obrazu. Po całkowitym utlenieniu tworzy na powierzchni mocną przezroczystą powłokę. O trwałości tego spoiwa może świadczyć fakt jak wiele dzieł z minionych wieków przetrwało w dobrej kondycji do naszych czasów.

Olej lniany – tłoczony na zimno

Uzyskiwany mechanicznie w procesie mechanicznego wyciskania tej cennej substancji z nasion. Ważne jest aby w trakcie tego procesu temperatura oleju nie przekraczała 10 *C. Dzięki temu olej zachowuje swoje najcenniejsze właściwości w tym te spożywcze i zdrowotne. Artyści szczególnie będą cenić jego czystość oraz złocistożółtą barwę. Olej pozyskany tą metodą i wykorzystywany w spoiwach farb zapewnia ich długotrwałą elastyczność.

Olej lniany rafinowany

Uzyskiwany w procesie rafinacji alkalicznej. Ustępuje swoim właściwościom olejowi tłoczonemu na zimno, ale nadal jest dobrym spoiwem. Na jego korzyść przemawia niższa cena niż oleju uzyskiwanego mechanicznie.

Olej zagęszczany

Olej zagęszczony w wyniku silnego działania promieni słonecznych. Wysycha w szybszym tempie ale jego barwa jest bardziej żółta. Dodatkowo po wyschnięciu jego powłoka staje się mniej elastyczna.

Naturalny olej lniany stosowany jest również do konserwacji zabytków, w tym konserwacji drewna. Używa się go również w trakcie nakładania politur szelakowych na meble wykończone w tej technice.

Istnieje wiele różnych rodzajów farb artystycznych. Każdy z nich ma swoje specyficzne cechy i właściwości, które mogą sprawić, że lepiej nadają się do pewnych technik malarskich lub tematów. Kiedy dopiero zaczynasz, może być trudno wiedzieć, jaki rodzaj farby kupić.

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, który rodzaj farby pasuje do Twoich potrzeb jest eksperymentowanie z różnymi markami i typami. We wszystkich tych poszukiwaniach pomocny jest właśnie serwis plastyk. Jeśli to możliwe, wypróbuj kilka próbek przed zakupem pełnowymiarowej tuby lub palety jakiejś konkretnej marki. Można również zapytać innych malarzy, co używają, ale należy pamiętać, że każdy ma swoje własne preferencje, jeśli chodzi o farbę!

KSP
KSP
Od klinów sumeryjskich do hasztagów - badam, czytam, składam i dekompiluję teksty na język obrazu. Cenię dobre kino i wytrawne potrawy.
Zobacz także

Bellwoodarts – malarstwo akrylowe

Malarstwo Bellwoodarts
Nazywam się Paulina i mieszkam w Bielsku-Białej - w malowniczo usytuowanym mieście na południu Polski, nazywanym "małym Wiedniem". Malarstwo...

Wojciech Fangor

Wojciech Fangor
Rekordy na polskiej giełdzie dzieł sztuki W listopadzie na licytacji w Desa Unicum w Warszawie padł rekord. Obraz Wojciecha Fangora...

Markery w pracowni plastyka

Pisaki i Markery
Zastanawiasz się może, po co artyście — plastykowi markery? Skoro masz swoje ulubione pędzle, palety, farby, a czasem zdarza...

Rysunek – technika artystyczna

Rysunek jako technika artystyczna
Rysunek jest zjawiskiem tak elementarnym, że aż trudnym do zdefiniowania. Dla niektórych to dział sztuk plastycznych, gdzie przedstawienie bryłowatości ciał oraz ich położenia w przestrzeni odbywa się za pomocą linii.

Leitax – mocowania obiektywów

Leitax mocowania do obiektywów
Mocowania dla profesjonalnych obiektywów fotograficznych i filmowych.

Tajniki twórczości Caravaggio

Caravaggio
Michelangelo Merisi da Caravaggio urodził się w Mediolanie w 1571 roku w bardzo zamożnej rodzinie. Przez cztery lata pobierał nauki...
- R e k l a m a -

Zaopatrzenie dla plastyków