Definicja zawodu oraz zakres działań zawodowych Plastyka
Plastyk to inaczej projektant, autor, twórca utworów plastycznych. Jego twórczość oddziałuje na widza głównie poprzez zmysł wzroku oraz dotyku. Utwory* – czyli dzieła – wyróżniają się wysoką jakością estetyczną, oryginalnością lub kreatywnością. Powinny też być funkcjonalne, zaprojektowane i wykonywane według wszelkich zasad sztuki — Lege Artis.
Plastyk tworzy w przestrzeni uniwersalnej – porozumiewa się z widzem obrazami, symbolami, wizualizacjami. Jego dzieło może być czytelne i zrozumiałe dla ludzi wszystkich kultur i języków, często przekaz wykracza poza lokalny krąg kulturowy.
Czym doskonalsze jest dzieło, tym częściej określane jest mianem Sztuki Artystycznej. Czyli dzieła wybitnego, wyróżniającego się z prac plastycznych Autora. Gdy w dorobku Plastyka znajduje się odpowiednio dużo uznanych dzieł zasługujących na miano Dzieła Sztuki, to tym bardziej ich Autor – określany jest mianem Artysty. A zatem na tytuł Artysty Plastyka autor zapracowuje swoimi dokonaniami artystycznymi a nie tylko samym wykształceniem. O Plastyku jako o Artyście powinien świadczyć jego dorobek artystyczny i oceny odbiorców.
Plastyk to twórca uczciwy
Jako Autor ma naturalną niechęć do plagiatu, kopiowania dzieł innych twórców i przypisywania sobie ich autorstwa. Dlatego w zawodzie tym ujawniony lub udowodniony plagiat traktowany jest jako dyskredytacja i kompromitacja.
Plastyk to również nazwa serwisu internetowego, który skupia się na multidyscyplinarnych dziedzinach sztuk plastycznych.
___
*Utwór w terminologii prawnej określa unikatowe dzieło stworzone przez Autora. Utworem Plastyka może być więc wykonany przez niego rysunek, obraz, rzeźba, forma przestrzenna, instalacja artystyczna, fotografia, grafika, itp.