niedziela, 3 marca, 2024
Portal Plastyk.pl
Plastyk.plArtyściPlastyk, kim jest i czym się zajmuje

Plastyk, kim jest i czym się zajmuje

Definicja zawodu oraz zakres działań zawodowych Plastyka

Plastyk to inaczej projektant, autor, twórca utworów plastycznych. Jego twórczość oddziałuje na widza głównie poprzez zmysł wzroku oraz dotyku. Utwory* – czyli dzieła – wyróżniają się wysoką jakością estetyczną, oryginalnością lub kreatywnością. Powinny też być funkcjonalne, zaprojektowane i wykonywane według wszelkich zasad sztuki — Lege Artis.

Plastyk tworzy w przestrzeni uniwersalnej – porozumiewa się z widzem obrazami, symbolami, wizualizacjami. Jego dzieło może być czytelne i zrozumiałe dla ludzi wszystkich kultur i języków, często przekaz wykracza poza lokalny krąg kulturowy.

Czym doskonalsze jest dzieło, tym częściej określane jest mianem Sztuki Artystycznej. Czyli dzieła wybitnego, wyróżniającego się z prac plastycznych Autora. Gdy w dorobku Plastyka znajduje się odpowiednio dużo uznanych dzieł zasługujących na miano Dzieła Sztuki, to tym bardziej ich Autor – określany jest mianem Artysty. A zatem na tytuł Artysty Plastyka autor zapracowuje swoimi dokonaniami artystycznymi a nie tylko samym wykształceniem. O Plastyku jako o Artyście powinien świadczyć jego dorobek artystyczny i oceny odbiorców.

Plastyk to twórca uczciwy

Jako Autor ma naturalną niechęć do plagiatu, kopiowania dzieł innych twórców i przypisywania sobie ich autorstwa. Dlatego w zawodzie tym ujawniony lub udowodniony plagiat traktowany jest jako dyskredytacja i kompromitacja.

Plastyk to również nazwa serwisu internetowego, który skupia się na multidyscyplinarnych dziedzinach sztuk plastycznych.

___
*Utwór w terminologii prawnej określa unikatowe dzieło stworzone przez Autora. Utworem Plastyka może być więc wykonany przez niego rysunek, obraz, rzeźba, forma przestrzenna, instalacja artystyczna, fotografia, grafika, itp.

KSP
KSP
Od klinów sumeryjskich do hasztagów - badam, czytam, składam i dekompiluję teksty na język obrazu. Cenię dobre kino i wytrawne potrawy.
Zobacz także

Philippe Starck – Świat sztuki funkcjonalnej

Philip Starc
Nie możemy zmienić biegu świata, ale możemy wpłynąć na jego kształt, na to, co nas otacza. To słowa Philippe'a...

Królewskie plenery malarskie

Królewskie pejzaże
Piękno pejzażu rozumiemy wszyscy. Każdy z nas może celebrować proces twórczy, doświadczać go i doskonalić swoje umiejętności. O tych...

Leitax – mocowania obiektywów

Leitax mocowania do obiektywów
Mocowania dla profesjonalnych obiektywów fotograficznych i filmowych.

Dziesięć powodów dlaczego warto malować

Dlaczego warto malować
Malowanie to wyjątkowy sposób wyrażania siebie i odkrywania piękna w otaczającym nas świecie. To nie tylko tworzenie obrazów, lecz...

Sylwetka twórcy – Kornel Kowalski

Kornel Kowalski
Kornel Kowalski to rysownik, malarz abstrakcjonista, fotografik, twórca filmów, kompozytor. Można by dalej jeszcze wymieniać liczne pasje i zainteresowania...

Tamara Łempicka – art déco kobiecą ręką

Tamara Łempicka Malarstwo
Ile w jej biografii jest prawdy historycznej, a ile fantazji artystki, tego nie wiedzą nawet wnikliwi badacze – Tamara...
- R e k l a m a -

Zaopatrzenie dla plastyków