Poznaj pędzle do malarstwa olejnego, akrylowego lub innych technik artystycznych
Sztuka doboru pędzli jest ważnym etapem tworzenia obrazu. Starannie dobrane stają się świetnym narzędziem i pomocą w przelewaniu na podobrazie ekspresji i pasji twórczej. W zależności od kształtu i użytego włosia pozwalają na uzyskanie szerokiej gamy efektów.

Pędzle płaskie długie
W pędzlach płaskich kwadratowo zakończona długa, elastyczna szczecina daje możliwość naniesienia płynnymi pociągnięciami dużej ilości farby. Węższa krawędź końcówki pozwala na zachowanie precyzji przy małych pociągnięciach i cienkich liniach.
Pędzle płaskie typu bright
Mają ten sam kształt lecz sztywniejszą i krótszą szczecinę co pozwala na pozostawianie prostokątnych śladów z mocną fakturą. Pędzle typu bright Są też precyzyjniejsze od pędzli długich. Idealne do tworzenia impastów.
Pędzle płaskie wachlarzowate
Pędzle płaskie wachlarzowe wykonywane są z włosia syntetycznego, szczeciniastego, sobolowego lub borsuczego. Stworzone do efektu gładko wykończonych powierzchni, idealne do łagodzenia krawędzi i tworzenia przejść tonalnych. Dzięki ich specyfice można uzyskać aksamitną miękkość kształtów.
Filbert, to forma pośrednia między pędzlami płaskimi i okrągłymi. Kształtem przypomina koci język – ma zaokrąglona końcówkę, która umożliwia nanoszenie zwężających się, miękkich pociągnięć. Stosowany również do łagodzenia i łączenia krawędzi.
Pędzle okrągłe
Dzięki dużemu brzuszkowi dobrze trzymają farbę, a stożkowata, gładka końcówka pozwala na jej stopniowe uwalnianie. Pędzle okrągłe są nieocenione przy nanoszeniu wstępnych zarysów. Wykonane z miękkiego włosia o ostrym końcu używane są do malowania detali i delikatnych linii.
Rigger
Okrągły pędzel Rigger z długim, elastycznym włosiem. Utrzymuje dużą ilość farby, dzięki czemu można uzyskiwać długie, cienkie, precyzyjne linie.
Wymienione powyżej pędzle artystyczne znajdziesz w naszej wyszukiwarce.
Jak dbać o pędzle
Utrzymywanie pędzli w dobrej kondycji wymaga nieco cierpliwości i systematyczności co bywa wyzwaniem dla niejednego twórcy. Najważniejsze jest pozbycie się resztek farby z pędzla zanim zaschnie i uczyni idealne dotąd narzędzie bezużytecznym. W każdej technice dobrze jest najpierw „wymalować” resztki farby pozostałe w pędzlu na przykład na gazecie i dopiero wtedy wytrzeć go miękkim papierem lub szmatką.
Myjąc pędzle używane w malarstwie olejnym trzeba użyć olejku terpentynowego lub innego rozpuszczalnika. Raz użyty rozpuszczalnik można użyć ponownie (jeśli pozwolimy mu się odstać). Można ostrożnie zlać go do innego pojemnika pozostawiając zanieczyszczenia osadzone na dnie naczynia. Po umyciu pędzli wodą i całkowitym wysuszeniu można je schować do pudełka z niewielka ilością środka na mole (ważne przy przechowywaniu pędzli o naturalnym włosiu, zwłaszcza sobolowym).
Jeśli dbasz o swoje narzędzia, to odwdzięczą Ci się one dobrą kondycją przez długie lata
Zobacz środki do mycia pędzli naturalnych i syntetycznych. W razie wątpliwości o użycie odpowiednich środków do Twojego typu pędzli i farb śmiało pytaj obsługę sklepu.