piątek, 22 września, 2023

Wojciech Fangor

Rekordy na polskiej giełdzie dzieł sztuki

W listopadzie na licytacji w Desa Unicum w Warszawie padł rekord. Obraz Wojciecha Fangora „M39” sprzedano za 4,72 mln złotych Utrzymany w manierze op-artu olej na płótnie został namalowany specjalnie na wystawę w Guggenheim Muzeum w Nowym Jorku.
W grudniu mamy kolejny rekord. Tym razem D.A. Polwiss Art. w Warszawie poprowadził aukcję, na której zapłacono 7,11 mln za grupę pięciu obrazów tworzących jedną całość. I znowu Wojciech Fangor.

Kim właściwie był twórca tych dzieł?

Malarz, grafik, plakacista, rzeźbiarz. Urodził się w 1922 roku w Warszawie. W 1949 roku uzyskał zaocznie dyplom ASP w Warszawie po prywatnych studiach u F. Kowarskiego i T. Pruszkowskiego. W latach socrealizmu namalował zgodnie z wymaganą konwencją między innymi „Matkę Koreankę” (obecnie w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie) i „Postaci” (kolekcja Muzeum Sztuki w Łodzi).

W latach 1953-1961 pracował z tytułem docenta w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był współtwórcą polskiej szkoły plakatu. W 1958 roku stworzył pierwszą w Polsce instalację przestrzenną „Studium przestrzeni”, która miała ogromny wpływ na rozwój op-aru; wytyczyła w nim nowy kierunek. To właśnie do tej instalacji nawiązuje grupa obrazów sprzedanych w D.A. Polwiss.

W 1964 roku Wojciech Fangor wyjechał z Polski. W tym okresie mieszkał, tworzył i wykładał na wielu artystycznych uczelniach: w Niemczech, Anglii, Stanach Zjednoczonych. W 1970 roku jako jedyny polski twórca miał indywidualną wystawę w Muzeum Gugenheima w Nowym Jorku.

Do Polski wrócił w w 1999 roku i pozostał w kraju do śmierci w 2015. W roku 2007 opracował projekt wystroju siódmej stacji drugiej linii metra w Warszawie. Stacja o nazwie Centrum Nauki Kopernik w Śródmieściu utrzymana jest w odcieniach błękitu. Ściany zdobią grafiki Wojciecha Fangora. Niektórzy nazywają tę stacje podziemną galerią op-artu. Przy okazji podróżowania metrem po stolicy warto zarezerwować trochę czasu, by przyjrzeć się tym niezwykłym grafikom.

Podobne artykuły
- R e k l a m a -

Świeżo malowane